HYDROLATY - minimalistyczna, wielofunkcyjna, naturalna pielęgnacja dla każdego
Czym są hydrolaty? W wielkim skrócie...
Hydrolaty to naturalne, skoncentrowane mgiełki ziołowe lub kwiatowe (najczęściej), stanowiące bogactwo substancji aktywnych, występujących w roślinie, z której zostały przygotowane. Niegdyś uznawane za odpad, produkt uboczny uzyskiwany podczas produkcji olejków eterycznych - dziś na szeroką skalę wykorzystywane w pielęgnacji, rozkochują swoimi dobroczynnymi właściwościami i coraz większą gamą zastosowań.
Być może nigdy nie uważaliście Państwo hydrolatów za produkt niezbędny w pielęgnacji skóry, a może po prostu nie zdążyliście ich Państwo jeszcze dobrze poznać? Zmienimy to, zapraszamy :).
Na początek - ciekawostka!
Destylacja roślin nie należy do sztuk nowoczesnych. We wczesnym 2600 r.p.n.e. Egipcjanie gotowali materiał roślinny w wielkich kotłach, przykrytych strzyżonym owczym runem lub ciężkim suknem. Wełna absorbowała aromatyczną mgiełkę, runo następnie wyżymano i tak pozyskiwano substancje aromatyczne, wykorzystywane np. w perfumiarstwie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hydrolatu?
Sprawdzajmy skład!
Jeśli zależy Państwu na kosmetyku wysokiej jakości, w wykazie składników produktu (pod hasłem "Ingredients") szukajcie fraz: "Flower/Leaf/Stem Water", poprzedzonych łacińską nazwą rośliny, z której dany hydrolat został przygotowany, np. Rosa Damascena Flower Water.
Czy tylko "Flower Water"?
Nie zawsze :). Czyste, ekologiczne hydrolaty podatne są na niekorzystne działanie wielu czynników zewnętrznych (jak np. światło, temperatura, mikroorganizmy) - destylaty bez dodatku substancji zabezpieczających je przed niekorzystnym działaniem z zewnątrz mają zazwyczaj krótszy termin przydatności do zużycia i powinny być przechowywane w lodówce.
Konserwanty nie takie straszne :)
Delikatne, dostosowane do użycia w kosmetykach naturalnych konserwanty przedłużają trwałość hydrolatów i zabezpieczają je przed wspomnianymi czynnikami zewnętrznymi. Nasze mgiełki wzbogacamy przeciwbakteryjnymi peptydami, otrzymywanymi w procesie fermentacji korzenia rzodkiewki.
Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate
Z udziałem bakterii kwasu mlekowego (Leuconostoc kimchi) powstaje rzodkwiowy ferment oraz peptydy o szerokim spektrum działania - zabezpieczają przed drobnoustrojami, a poza tym posiadają wspaniałe właściwości pielęgnacyjne! Podwyższają poziom nawilżenia skóry, zmiękczają i łagodzą podrażnienia :). Konserwant jest wegański i posiada certyfikat Ecocert.
Co poza konserwantem?
Warto zwrócić uwagę na opakowanie (te z ciemnego szkła dobrze chronią przed promieniami słonecznymi) oraz element dozujący - atomizer lub pompka w dużym stopniu ograniczą kontakt hydrolatu z zanieczyszczeniami z zewnątrz :). Nasze ekologiczne hydrolaty zakupicie Państwo w farmaceutycznych butelkach z bursztynowego szkła, a dozowanie ułatwi atomizer :).
Zapytaj producenta...
...a powie Ci prawdę! Obowiązkiem jest podawanie pełnego składu kosmetyku na jego opakowaniu - jeśli jednak mają Państwo wątpliwość co do jakości kupowanego produktu - nie bójcie się zapytać producenta o sposób pozyskiwania, wytwarzania, czy certyfikaty surowca :).
Jak powstają nasze ekologiczne hydrolaty?
Najlepsze rzemiosło
Nasze hydrolaty wytwarza dla Państwa rodzina wspaniałych francuskich rzemieślników. W porośniętym bujną zielenią raju, z dala od zanieczyszczeń i hałasu, znajduje się ich rodzinna, ekologiczna plantacja, na której każda roślina zaopiekowana jest od wysiewu, poprzez zbiory i proces destylacji na końcu. Odpowiednio przygotowany, wyselekcjonowany materiał roślinny poddany destylacji parą wodną pozwala uzyskać destylat będący esencją tego, co w roślinach najcenniejsze.
Destylacja parą wodną
Hydrolaty powstają w procesie pozyskiwania olejków eterycznych - początkowo uznawane były za odpad, na szczęście jednak trend ten się odmienił :). Dziś hydrolaty to jeden z najbardziej pożądanych surowców naturalnych - stanowią bogactwo składników aktywnych, pochodzących z roślin, z których są pozyskiwane.
Destylacja parą wodną to proces, w którym parę wodną przepuszcza się przez materiał roślinny (płatki, gałązki, łodygi). Para „porywa” lotne składniki roślinne, a następnie, po schłodzeniu, ulega skropleniu i oddzieleniu na fazę wodną (hydrolat) oraz nierozpuszczalną w wodzie (olejek eteryczny).
Prostota = jakość
Niewątpliwą zaletą pozyskiwania hydrolatów i olejków eterycznych metodą destylacji parą wodną jest prostota i brak potrzeby wykorzystania jakichkolwiek dodatkowych rozpuszczalników - potrzebna jest jedynie woda i materiał roślinny :). No i sprzęt ;).
Ciekawostka:
Nasza zaprzyjaźniona destylarnia przygotowuje dla Państwa hydrolaty w stężeniu 2:1 oraz 1:1 - co to oznacza w praktyce? Na 1litr hydrolatu przypada aż 2 kg (w przypadku lipy i oczaru 1 kg) materiału roślinnego, co z kolei oznacza, że zawarta w gotowym hydrolacie ilość dobroczynnych substancji aktywnych jest naprawdę wysoka :).
Ze swojej strony dodajemy do hydrolatów jeszcze odrobinę fermentu rzodkwiowego (nieco więcej o nim przeczytacie Państwo niżej ;)) i tak przygotowane, zamknięte w szklane, farmaceutyczne butelki trafiają do Państwa domów :).
Jedna butelka hydrolatu - wiele zastosowań
Odpowiednio dobrane, dobrej jakości hydrolaty z powodzeniem zastąpią kilka produktów w pielęgnacji - to idealne produkty dla osób ceniących minimalizm, prostotę, skuteczność i bliskość z naturą :).
Stosuj jako...
Hydrolaty z powodzeniem występować mogą w roli:
- toniku,
- odświeżającej mgiełki do twarzy i ciała,
- bazy pod serum/olejek/krem do twarzy,
- dodatku do glinkowych maseczek DIY,
- kompresu na zmęczone powieki,
- podkładu pod olejowanie włosów, wcierki do skóry głowy,
- sprayu ułatwiającego rozczesywanie włosów.
Tonik/mgiełka do twarzy i ciała
Hydrolaty wykorzystywane są najczęściej w pielęgnacji skóry twarzy - stanowią idealny, naturalny sposób na jej oczyszczenie, odświeżenie i nawilżenie. Sprawdzają się również jako baza pod olejek lub krem.
Lekko kwaśne pH (zbliżone do pH skóry twarzy), czyni z hydrolatów idealny produkt do tonizowania skóry - łagodzą podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienia, regulują wydzielanie sebum, pozostawiając skórę odświeżoną i miękką w dotyku.
Jak używać? Spsikaj skórę hydrolatem i pozostaw do wyschnięcia, lub przetrzyj skórę płatkiem kosmetycznym lub czystą, materiałową ściereczką/ręcznikiem.
Rano i/lub wieczorem
Po oczyszczeniu skóry, w celu domknięcia pielęgnacji twarzy, sięgamy po krem lub olejek/serum. Nie bez powodu rekomendujemy stosowanie hydrolatów również na tym etapie :).
Nakładanie olejków na zwilżoną skórę:
- pozytywnie wpływa na ich wydajność (wystarczy kropla-dwie),
- ułatwia aplikację,
- zmniejsza ryzyko potencjalnego zapychania porów.
Win-win :)
Razem z kremem
Aplikowanie kremu na skórę zwilżoną hydrolatem nie tylko ułatwi jego aplikację, ale również rozrzedzi zbyt ciężkie formulacje i wzmocni efekt nawilżający produktu. Kolejne zwycięstwo :).
Baza pod olejek/ krem
Jak używać? Oczyszczoną skórę spsikaj hydrolatem i na tak zwilżoną skórę nanieś krem lub kilka kropel ulubionego olejku. Następnie delikatnie wmasuj lub wklep, aż do całkowitego wchłonięcia :).
Demakijaż
Jeśli używasz mleczka, płynu micelarnego lub żelu, po ich spłukaniu skorzystaj z hydrolatu aby przywrócić skórze naturalne pH i przygotować ją na przyjęcie olejku lub kremu :).
Maseczki DIY
Domowe maseczki, szczególnie na bazie suchych glinek, wymagają rozrobienia (najczęściej robimy to mieszając glinkę z wodą). Jeśli zamiast wody zastosujemy jednak hydrolat, wzbogaci on maseczkę o właściwości odżywcze :).
Jak używać? Do przygotowanej w miseczce porcji glinki dodaj odrobinę hydrolatu, wymieszaj do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Nałóż na skórę i pozostaw na około 10-15 minut. Pamiętaj, że maseczka z glinki nie powinna zaschnąć na skórze! Należy ją zwilżać, i tu znowu z pomocą przychodzi hydrolat ;). Zwilżanie glinki zapobiega nadmiernemu ściągnięciu i przesuszeniu naskórka - po zmyciu maseczki możemy cieszyć się promienną i odżywioną cerą :).
Nie tylko twarz i ciało :)
Poza "standardowym" wykorzystaniem, hydrolaty sprawdzają się również w pielęgnacji włosów i radzą sobie naprawdę nieźle :). Wzmacniają cebulki, łagodzą podrażnioną skórę głowy, nadają włosom blask i ułatwiają rozczesywanie.
Olejowanie włosów
Pozycja obowiązkowa dla każdej włosomaniaczki :). Dzięki olejowaniu włosy stają się odżywione, gładsze, pełne blasku, a aplikowanie olejku na zwilżone włosy (pomimo, że nieco bardziej czaso-chłonne) przyniesie jeszcze lepsze efekty (w tym nawilżające :)).
Jak używać? Spryskaj suche włosy wybranym hydrolatem od nasady, po same końce. Na zwilżone włosy zaaplikuj olej lub odżywkę, zawiń w czepek i pozostaw na kilkanaście/ kilkadziesiąt minut. Następnie umyj włosy jak zawsze :).
Wcierka do skóry głowy
Pozostając w temacie włosów, hydrolaty sprawdzą się również w roli regenerującej, nawilżającej i łagodzącej wcierki do skóry głowy. Wzmocni tym samym cebulki włosów, sprawiając, że będą one rosły zdrowsze, mocniejsze i bardziej lśniące :).
Jak używać? Najlepiej na oczyszczoną skórę głowy. Hydrolat wystarczy rozpylić u nasady włosów i wykonać delikatny masaż opuszkami palców - masaż pobudzi krążenie i pozwoli na lepsze rozprowadzenie produktu.
Nadmierne przetłuszczanie, łupież, podrażnienia
Który hydrolat wybrać?
Lawenda, oczar, sosna, laur, rozmaryn, mięta.
Wymienione hydrolaty posiadaja działanie regulujące pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum - użyte jako wcierka do skóry głowy pomogą skórze nadmiernie przetłuszczającej się, złagodzą objawy łupieżu oraz podrażnienia skóry głowy.
Wrażliwa, sucha i podrażniona skóra głowy
Który hydrolat wybrać?
Róża, oczar, lipa, kocanka, rumianek
Hydrolaty z róży, lipy, oczaru czy kocanki włoskiej świetnie nawilżają przesuszoną skórę głowy, łagodzą i intensywnie regenerują. Wzmacniają cebulki włosowe, sprawiając, że włosy rosną mocniejsze, zdrowsze i mniej wypadają.
Na koniec dodamy jeszcze tylko, że każdy z hydrolatów sprawdzi się również w roli mgiełki ułatwiającej rozczesywanie włosów ;). Korzystajcie więc Państwo według potrzeb!
Poznaj nasze bestsellery!
Ten przyjemnie pachnący, kwiatowy destylat może być stosowany do pielęgnacji każdego typu cery, ze szczególnym uwzględnieniem cery dojrzałej, zmęczonej, naczynkowej oraz suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Hydrolat różany to nasz wieloletni bestseller - może być stosowany do porannego przemywania skóry twarzy, koi, łagodzi i nawilża, poprawiając ogólny wygląd skóry. Wspiera regenerację skóry, delikatnie napina, zmiękcza i wygładza, a także łagodzi obrzęki i zaczerwienienia.
Łagodny, delikatnie pachnący hydrolat destylowany z kwiatów lipy, sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery, a szczególnie suchej, wrażliwej i delikatnej (również atopowej), a także naczynkowej i podrażnionej. Przyjemnie odświeża, tonizuje, pozostawia skórę nawilżoną, wyrównując jej koloryt. Łagodzi swędzenie skóry związane z przesuszeniem, przynosząc ulgę i poprawiając kondycję skóry. Zmiękcza i wygładza włosy.
Łagodzący podrażnienia, regulujący wydzielanie sebum i posiadający właściwości antybakteryjne intensywny hydrolat oczarowy, będący jednym z najlepszych destylatów dedykowanym posiadaczom cer skłonnych do podrażnień, naczynkowych, tłustych i zmagających się z niedoskonałościami. Wspomaga regenerację naskórka, odświeża, odżywia, koi i łagodzi podrażnienia, zmniejszając zaczerwienienie skóry.