Proces
Pracownia
W swoich marzeniach o miejscu pracy widziałyśmy małą, ale piękną manufakturę mydlarską, za którą nie trzeba wstydliwie zamykać drzwi, chowając zniszczone i prowizoryczne sprzęty przed oczyma klientów.
Przeprowadziłyśmy więc generalny remont lokalu, który udostępnili nam rodzice, sprawiając tym samym, że nasze marzenia mogły zmaterializować się w rzeczywistość.
70m2 pracowni w Kamieniu Pomorskim zapewniło nam start w historię o własnym miejscu.
Obecnie przeniosłyśmy się do Szczecina, gdzie na 140m2 nowej pracowni pojawiły się ciągi sanitarne z powierzchniami zmywalnymi, kafle, epoksydowe posadzki antypoślizgowe, osobny, dobrze zorganizowany magazyn, własna chłodnia, suszarnia mydła, biuro i pakowalnia.
Całość przygotowana została w oparciu o dobrą praktykę produkcji (GMP), do której załączono dokumentację obrazującą całość procesu wytwarzania.
2017 rok był dla nas czasem ciężkiej pracy związanej z nauką profesjonalnych systemów zarządzania produkcją w duchu "lean management".
Przez cały rok przygotowywałyśmy pracownię oraz personel do stosowania systemu "5 S", którego celem jest maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa na stanowiskach pracy przy jednoczesnym podniesieniu produktywności.
Wdrożeniem takiego systemu szczycą się największe polskie i światowe firmy produkcyjne - zapewnia on bowiem najwyższe standardy pracy.
Ministerstwo cieszy się również członkostwem w Gildii.
Wszystkie nasze produkty spełniają warunki dotyczące produkcji kosmetyków, które w takim samym stopniu obowiązują małe zakłady produkcyjne, jak i duże fabryki.
Wyroby posiadają badania mikrobiologiczne przeprowadzone przez jednostkę Sanepid w Koszalinie, komplet dokumentów tzw. oceny bezpieczeństwa tworzonych przez niezależnego Safety Assesora, które potwierdzają zgodność receptur z obowiązującym prawem w zakresie wytwarzania kosmetyków oraz są wpisane do unijnej bazy CPNP.
Jest to gwarancją bezpieczeństwa wyrabianych przez nas dóbr.
Naszą manufakturę regularnie kontroluje Szczeciński Oddział Sanepidu, Państwowa Inspekcja Pracy i inne podmioty sprawdzające przedsiębiorców.
Jesteśmy dumne z wyników każdej przebytej przez nas kontroli.
Ministerstwo cieszy się również członkostwem w zrzeszającym czołowych polskich wytwórców branży kosmetycznej Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego oraz Europejskiej Gildii www.soapmakers.eu, zrzeszającej europejskie manufaktury mydlarskie.
Proces - Mydło
Specjalizujemy się w ręcznym wytwarzaniu niewielkich partii mydeł naturalnych, przygotowywanych na podstawie własnych receptur według zasad tradycyjnego rzemiosła mydlarskiego.
Pierwszy etap prac odbywa się na papierze.
Są to godziny spędzone nad stosem książek i notatek, kalkulacje i praca z tabelami zmydlania.
Dziesiątki poprawek, przesuwanie przecinków, zliczanie proporcji.
Każdy olej posiada inne właściwości, każdy wnosi do mydła coś zupełnie innego.
Wybór surowców i połączenie ich w idealną recepturę, umiejętność takiego dobrania składników by uzyskać efekt synergii ich działania to nasze codzienne zmagania w drodze do doskonałości.
Finalnym etapem pracy nad „kostką” jest projektowanie jej wyglądu.
Skupiamy się wówczas nad tym, aby „naturalne” nie oznaczało „nijakie”.
Wierzymy, że można nadawać produktom prostą, ale przyjazną i estetyczną formę.
Zdarza się, że wymarzony efekt uzyskujemy właściwie za pierwszym razem, częściej jednak jest on efektem miesięcy pracy, dziesiątek niepowodzeń.
Kiedy receptura materializuje się w mydło, mówimy o procesie wyrabiania kosmetyku.
Najlepszej jakości oleje i masła roślinne łączone są w ściśle określonych proporcjach z ługiem sodowym.
Wzbogacane ziołami, glinkami, aromatami czy olejkami eterycznymi, wylewane do drewnianych forem zastygają w mydlane bloki.
Powstałe w ten sposób sztabki są następnie krojone, pieczętowane i leżakowane aż do pełnej "dojrzałości".
Od pierwszego połączenia składników do zdjęcia gotowej kostki z półki suszarni upływa zazwyczaj okres około 2 miesięcy.
Ręczne wytwarzanie mydła jest procesem żmudnym i czasochłonnym, wymagającym wiedzy, doświadczenia i wieloletniej praktyki w rzemiośle.
Odwdzięcza się jednak wyjątkowej jakości kostką z dużą zawartością naturalnej gliceryny, gęstą, kremową pianą i niewielkim procentem niezmydlonych olejów, które pielęgnują skórę podczas mycia.
Mydłem twardym, ale delikatnym, skutecznym i wydajnym.
Jednym słowem - dobrym mydłem.