Skwalan trzcinowy w skrócie:
- - lekki, delikatny olejek,
- - odpowiedni dla każdego typu cery, szczególnie suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i niedoskonałości,
- - rozświetla i dodaje skórze blasku,
- - intensywnie nawilża i odżywia skórę,
- - zmiękcza, wygładza, uelastycznia,
- - koi, łagodzi,
- - nie zapycha porów i reguluje wydzielanie sebum.
Skwalan to ultralekki, bezzapachowy, hipoalergiczny olejek, który sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery, również delikatnej i wrażliwej. Doskonale się wchłania, intensywnie nawilża i odżywia skórę, nie pozostawiając na niej nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia czy obciążenia. Zmiękcza i przywraca skórze aksamitną gładkość. Wykazuje działanie anti-aging - delikatnie napina, uelastycznia i ujędrnia, niweluje widoczność zmarszczek i poprawia koloryt skóry.
Nie zapycha porów, zmniejsza ilość i widoczność niedoskonałości i redukuje wydzielanie sebum (aż o 16%!), co czyni go niezastąpionym w pielęgnacji cer mieszanych, tłustych, problematycznych, z tendencją do trądziku.
Jego lekka konsystencja sprawia, że nałożony na uprzednio zwilżoną (tonikiem lub hydrolatem) skórę świetnie się rozprowadza i szybko wchłania, pozostawiając skórę promienną i pełną zdrowego blasku.
O skwalanie można by mówić długo i obszernie. Ten pozyskiwany z trzciny cukrowej jest najczystszą i najstabilniejszą jego formą, którą cechują najlepsze znane nam właściwości kosmetyczne. Odpowiednik skwalenu, będącego składnikiem naszego własnego sebum - warstwy lipidowej, która otula i chroni nasze ciało. Zapewnia skórze miękkość i elastyczność, a także chroni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek. Z wiekem ilość skwalenu jednak spada, robimy się coraz mniej jędrni i elastyczni, skóra traci blask, szarzeje. I tutaj wchodzi skwalan - cały na biało.
Posiada certyfikaty EcoCert oraz V-Label Vegan dla kosmetyków wegańskich, które potwierdzają jakość, najwyższą czystość i odpowiedni poziom pozyskiwania surowca.
Więcej o skwalanie przeczytacie Państwo tutaj: KLIK
Stosuj jako: zamiennik kremu, olejek do twarzy, serum pod oczy, dodatek do ulubionego kremu, olejek do olejowania włosów po całej długości oraz na ich końcówki, olejek do paznokci
Olejek do twarzy: Nanieś na oczyszczoną, zwilżoną (np. hydrolatem różanym) skórę twarzy, szyi i dekoltu. Olejek możesz również aplikować na Cukier - wodne, nawilżające serum-booster lub wymieszać obydwa produkty w zagłębieniu dłoni i mix aplikować na skórę. Następnie delikatnie, okrężnymi ruchami wmasuj, aż do całkowitego wchłonięcia.
Baza lub dodatek do innych olejów, kremów, balsamów: Wymieszaj w dowolnych proporcjach porcję skwalanu i innego wybranego oleju, kremu lub balsamu na dłoni lub w czystym, osobnym naczynku. Nanieś na oczyszczoną, zwilżoną skórę twarzy lub ciała. Wmasuj, aż do całkowitego wchłonięcia.
Olejek na końcówki włosów: Porcję skwalanu rozetrzyj w dłoniach i przeczesz włosy palcami - od połowy długości, po same końce. Pozostałość oleju wmasuj w dłonie i paznokcie.
Tylko do użytku zewnętrznego. Unikaj bezpośredniego kontaktu z oczami. Przechowuj w miejscu chłodnym, suchym i zacienionym.
Cera sucha, wrażliwa, alergiczna, z niedoskonałościami
Krok III
wygładzenie & odżywienie
100% skwalan z trzciny cukrowej
Skwalan z trzciny cukrowej jest lekkim, szybko wchłaniającym się olejkiem, odpowiednim do pielęgnacji każdego typu cery, z uwzględnieniem cery suchej, wrażliwej, dojrzałej, zmęczonej, skłonnej do podrażnień, alergii, egzemy, łuszczycy, a także normalnej i tłustej, problematycznej, z tendencją do trądziku.
100% badanych potwierdza, że skwalan trzcinowy:
- - przywraca skórze gładkość, redukuje szorstkość skóry,
- - zmiękcza i nadaje skórze aksamitne wykończenie,
- - poprawia ogólny wygląd i kondycję skóry,
- - rozświetla i dodaje skórze blasku,
- - nie podrażnia, nie wysusza i nie powoduje uczucia ściągnięcia skóry,
- - jest delikatny, lekki (nie obciąża skóry) i dobrze się rozprowadza.
Ponad 90% badanych potwierdza, że skwalan:
- - daje uczucie intensywnego nawilżenia i odżywienia skóry,
- - koi i łagodzi, zmniejsza ewentualne zaczerwienienia i podrażnienia,
- - zapobiega świeceniu się skóry i nie zatyka porów,
- - jest odpowiedni do stosowania pod makijaż,
- - stosowany w pielęgnacji włosów wygładza i zapobiega ich rozdwajaniu się.
Dodatkowo:
- - zmniejsza "worki" pod oczami,
- - redukuje drobne zmarszczki (zmniejsza ich widoczność),
- - delikatnie napina skórę, przywraca jej elastyczność i jędrność,
- - reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza ilość i widoczność niedoskonałości,
- - zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.
*Badania aplikacyjne przeprowadzone przez niezależne laboratorium na grupie 40 osób w wieku 21-64 lat. Czas badania - 4 tygodnie.
Wyniki badań aparaturowych**:
- - wzrost nawilżenia skóry o 8,5%,
- - zmniejsza poziom utraty wody przez skórę o 12,8%,
- - wzrost jędrności/elastyczności skóry o 6%,
- - wzrost wygładzenia skóry o 5%,
- - zmniejszenie wydzielanie sebum o 16,1%,
- - poprawa kolorytu skóry.
**Badania aparaturowe przeprowadzone przez niezależnie laboratorium na grupie 20 osób w wieku 25-51 lat. Czas badania - 4 tygodnie.
W związku z dynamicznie zmieniającym się prawem kosmetycznym, które zobowiązuje producentów do aktualizowania składów kosmetyków (np. wydłużanie listy alergenów), składy INCI naszych kosmetyków mogą ulegać nieznacznym zmianom. Wynikają one z korekty przepisów i nie wpływają na jakość produktów. Serdecznie prosimy Państwa o wyrozumiałość i przesyłanie ewentualnych pytań na adres hello@ministerstwo.pl
Kliknij w wybrany składnik, aby dowiedzieć się o nim więcej.
Ingredients (INCI): Squalane
Skład (tłumaczenie): Skwalan z trzciny cukrowej
Szklana butelka + pipeta (TPE, AR-Glas, PP, HDPE) + etykieta (PE - 30% Post-Consumer Waste recycled)
Po zużyciu odkręć pipetę i odklej etykietę. Oddziel od siebie szklaną i gumową część pipety - szklaną umieść w pojemniku na "Szkło", gumową do "Tworzywo sztuczne". Etykietę umieść w pojemniku na odpady zmieszane. Butelkę umieść w pojemniku "Szkło".
Dlaczego skwalan ma pipetkę, a inne oleje pompkę? Czy mogę kupić skwalan w opakowaniu z pompką?
Skwalan ma zbyt rzadką, niemalże wodnistą konsystencję, aby pompka była dla niego wygodnym aplikatorem - pipeta pozwala w tym przypadku na dokładniejsze dozowanie niewielkich kropli :).
Co daje nam połączenie skwalanu z kremem?
Skwalan z trzciny cukrowej jest doskonałym nośnikiem składników aktywnych, a jego drobne cząsteczki szybko i głęboko wnikają w głąb naskórka - połączenie z kremem będzie więc powodować, w pewnym sensie, "podbicie" działania danego kosmetyku poprzez doprowadzenie jego dobroczynnych składników głębiej :).
Samo dodanie skwalanu wzbogaci również krem o jego właściwości: produkt ten odżywia, przywraca skórze gładkość i elastyczność, redukuje drobne zmarszczki. Jest więc to idealne rozwiązanie np. na czas pielęgnacji zimowej, kiedy potrzebujemy "dociążyć" nasz ulubiony krem.
Jaki zapach ma skwalan?
Skwalan z trzciny cukrowej jest produktem bezzapachowym :).
Czy można go użyć pod makijaż zamiast kremu?
Można, nie ma żadnych przeciwskazań! Prosimy jedynie pamiętać o tym, że jak każdy olejowy produkt, skwalan z trzciny cukrowej należy aplikować na zwilżoną (np. hydrolatem) cerę :). Oczywiście należy też zaznaczyć, że skwalan nie zapewni nam koniecznej na co dzień ochrony przeciwsłonecznej - bardzo dobrym pomysłem będzie więc zastosowanie go w porannej pielęgnacji w połączeniu z kremem z filtrem.
Jaką konsystencję ma skwalan?
Skwalan trzcinowy jest nietłustym, ultralekkim olejkiem o płynnej, dość rzadkiej konsystencji - dla precyzyjnej aplikacji zastosowaliśmy więc opakowanie z pipetą, która pozwala odmierzyć niewielką ilość produktu :).
Czy zostawia tłusty film na skórze?
Jako najlżejszy olejek w naszej ofercie, skwalan z trzciny cukrowej, aplikowany na zwilżoną skórę błyskawicznie się wchłania, praktycznie nie pozostawiając po sobie uczucia tłustości na skórze :).
Jak w przypadku skwalanu wygląda wchłanianie produktu?
Skwalan z trzciny cukrowej jest produktem, który doskonale i bardzo szybko się wchłania :). Tak jak w przypadku każdego kosmetyku olejowego, prosimy pamiętać o aplikacji na zwilżoną uprzednio skórę (np. spryskaną lub przetartą hydrolatem).
Moja skóra jest bardzo sucha, z odstającymi skórkami. Czy skwalan sprawdzi się w moim przypadku, czy proponujecie jakiś inny olej?
W pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się, należy przede wszystkim zadbać o wzmocnienie bariery hydrolipidowej, czyli odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie skóry. Skwalan zajmie się poprawą natłuszczenia, jednocześnie nie obciążając cery z racji swojej leciutkiej konsystencji - trzeba go jednak koniecznie łączyć z produktem nawilżającym, czyli nakładać na cerę uprzednio zwilżoną (np. hydrolatem), lub jako ostatni etap pielęgnacji, na krem nawilżający :). W przypadku skóry bardzo suchej warto skontaktować się z kosmetologiem, być może przed nakładaniem preparatów odżywczych warto wykonać peeling, który usunie stary naskórek i przygotuje skórę na przyjęcie składników aktywnych.
Na ile wystarcza opakowanie skwalanu?
W zależności od sposobu wykorzystania skwalanu z trzciny cukrowej (przypomnijmy, że możemy go stosować jako: samodzielny produkt do twarzy; dodatek do kremów/olejów, kosmetyk na końcówki włosów; odżywka do paznokci), częstotliwości używania (czy rano i wieczorem; codziennie, czy co kilka dni) oraz ilości zastosowanego olejku (1-3 kropli, a może więcej? ;))), jedno opakowanie powinno nam starczyć na około miesiąc do kilku miesięcy.
Ile kropel produktu dodawać do kremów?
Zalecamy dodawanie odrobiny skwalanu, 1-2 kropli na porcję kremu (mieszamy w zagłębieniu dłoni lub w osobnym naczynku, tuż przed nałożeniem na twarz :)).
Czy mogę w słoiczku od kremu zmieszać go ze skwalanem i mieć już gotowy do użycia, czy raczej rozrabiać go tuż przed nałożeniem na twarz?
Zdecydowanie zalecamy tę drugą opcję - do porcji kremu (w miseczce lub bezpośrednio na dłoni) dodać odrobinę skwalanu (1-2 krople) tuż przed nałożeniem na twarz. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mikrobiologicznego kremu. Ilość konserwantu zawarta w każdym kosmetyku dobrana jest precyzyjnie do jego masy/objętości/składników w nim zastosowanych. "Rozcieńczenie" kremu skwalanem w jego oryginalnym opakowaniu może sprawić, że tzw. układ konserwujący przestanie być skuteczny, a produkt skuteczny i bezpieczny.
Czy są jakieś kremy, do których nie mogę dodać skwalanu?
Obydwa kremy, które posiadamy w naszej ofercie - czyli Konfitura Róża-Malina oraz H2O - zawierają w swoim składzie skwalan z trzciny cukrowej. Nie widzimy natomiast żadnych przeciwskazań, jeśli chcecie Państwo dodatkowo wzbogacić te produkty - należy jedynie pamiętać, by nie aplikować olejku bezpośrednio do opakowania kremu, ale by zmieszać niewielkie ilości na dłoni (lub osobnym naczynku) tuż przed aplikacją :). W przypadku kremów innych producentów, nie możemy wypowiadać się w ich imieniu i zalecamy zwrócenie się z zapytaniem bezpośrednio do marki :).
Jaki kolor ma skwalan?
Skwalan z trzciny cukrowej jest produktem bezbarwnym, przezroczystym jak łza :).
Ile kropel wystarcza na twarz, kiedy nakładamy go samodzielnie?
Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna, ale przyjmijmy, że optymalne będzie użycie 1-3 kropli skwalanu, przy aplikacji olejku "solo" :). Tak jak w przypadku każdego kosmetyku olejowego, prosimy pamiętać o aplikacji na zwilżoną uprzednio skórę (np. hydrolatem).
Czy może zupełnie inaczej zadziałać na dwóch różnych skórach?
Oczywiście! W zależności m.in. od indywidualnych potrzeb skóry, jej aktualnego stanu czy nawyków pielęgnacyjnych (a nawet pory roku, w której używamy kosmetyku!), możemy po użyciu skwalanu z trzciny cukrowej uzyskać różne efekty :). Dla przykładu: zupełnie inne odczucia będzie miała osoba, której skóra na co dzień dostaje wszystko to, co tygryski lubią najbardziej, niż taka, która boryka się z przesuszeniem, czy pozbawieniem elastyczności i gładkości ;). Są cery, które kochają pielęgnację olejową, ale są też takie, które zdecydowanie preferują lekkie formulacje emulsyjne (jak kremy, czy mleczka) i, jak to w życiu bywa, ciężko o jeden, prosty schemat :).
Co da nam zmieszanie skwalanu z innymi olejami? Po co mieszać ze sobą oleje?
Skwalan z trzciny cukrowej jest leciutkim olejkiem drobnocząsteczkowym - świetnie sprawdza się więc do "rozrzedzania" gęstszych, cięższych olejów lub jako nośnik substancji aktywnych - jego dodatek pomaga jeszcze dogłębniej i skuteczniej zadziałać wzbogaconej przez niego mieszance olejowej. Mieszanki olejów pozwalają uzyskiwać konsystencję, kolor, zapach i działanie finalnego produktu w zależności od naszych prywatnych upodobań - odrobina oleju z orzeszków laskowych nada kompozycji pięknego zapachu, migdał przyniesie dobre smarowanie, opuncja - właściwości przeciwzmarszczkowe, a skwalan sprawi, że całość będzie się lepiej wchłaniać. Zabawa w domowe tworzenie kosmetycznych mieszanek może nas wciągnąć po uszy i pozwolić znaleźć rozwiązania, które nasza skóra naprawdę pokocha :).
Czy mogę przechowywać skwalan w łazience?
Jak najbardziej, można go przechowywać w łazience - prosimy jedynie zadbać o to, aby buteleczka nie była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto również uważać, aby do produktu nie dostała się wilgoć. Najlepszym wyborem będzie więc zamykana szafka lub półka w zacienionym miejscu.
Czy mogę przechowywać skwalan w nasłonecznionym miejscu?
Serdecznie prosimy o przechowywanie produktu w miejscu suchym, chłodnym i zacienionym - choć skwalan jest bardzo stabilnym i odpornym na działanie czynników zewnętrznych olejkiem, to narażenie go na działanie promieni słonecznych (a tym samym podgrzewanie zawartości buteleczki przez dłuższy czas i do zbyt wysokich temperatur) może negatywnie wpłynąć na właściwości produktu i jego przydatność do użycia :(.
Co to znaczy, że skwalan jest nośnikiem składników aktywnych?
Drobne cząsteczki skwalanu trzcinowego świetnie sprawdzają się w roli 'transportera' składników aktywnych, których zadaniem jest dotrzeć w głąb naskórka - dzięki tej właściwości skwalan jest fantastycznym dodatkiem do kosmetycznych mieszanek :).
Czy ma działanie stricte przeciwzmarszczkowe?
Ma! Skwalan z trzciny cukrowej przywraca odpowiedni poziom nawilżenia skóry, dba o jej gładkość i elastyczność - opóźnia więc procesy starzenia skóry i redukuje drobne zmarszczki :). W temacie pielęgnacji przeciwzmarszczkowej zachęcamy również do zapoznania się z naszym olejem z opuncji figowej oraz bohaterami serii Róża - Malina - konfiturą i serum - to produkty o dużej zawartości anty-agingowych składników aktywnych (w tym również skwalanu!) :).
Czy skwalan jest produktem bezpiecznym dla skór alergicznych?
Jest! W badaniach na osobach o skórze wrażliwej został uznany za produkt hipoalergiczny. Może być stosowany na skórę alergiczną (po uprzednim wykonaniu testu na przedramieniu), czy choćby na delikatną skórę wokół oczu.
Czy jest naturalnym środkiem na zwalczanie cellulitu ?
Skwalan z trzciny cukrowej nie posiada właściwości stricte antycellulitowych, natomiast regularne wmasowywanie w skórę dowolnego olejku - również skwalanu - pomaga zapobiec utracie jędrności skóry i może ją optycznie wygładzić :). Może być natomiast dodatkiem do fusów kawowych, po wymieszaniu z którymi uzyskają Państwo naturalny, domowy peeling o dobrych właściwościach sensorycznych. Warto mieć jednak na uwadze, że oferujemy dla Państwa skwalan w buteleczce o pojemności 30 ml - stosowany jako olejek do masażu czy peelingu będzie wystarczał na stosunkowo krótki czas. Do ciała zdecydowanie bardziej polecamy więc olej ze słodkich migdałów lub olej z orzechów laskowych, które posłużą Państwu na dłużej :).
Czym różni się skwalan od oleju (np. z nasion malin)?
Jedną z różnic jest metoda pozyskiwania: skwalan z trzciny cukrowej jest frakcją olejową, powstającą w wyniku fermentacji trzciny cukrowej, oleje zaś są tłoczone (nasze dokładniej zimnotłoczone ;)) prosto z nasionek, pestek czy orzechów. Skwalan z trzciny cukrowej jest produktem superlekkim, bezzapachowym oraz bezbarwnym - dla porównania nasz olej z nasion malin, jako olej nierafinowany (w żadnej sposób nieoczyszczany), jest w zapachu lekko ziemisty, o delikatnie żółtej barwie.
Czym różni się Państwa skwalan z trzciny cukrowej od skwalanu z oliwek?
Uznaje się, że skwalan z trzciny cukrowej wykazuje większą czystość, czy lepszą stabilność niż skwalan oliwkowy oraz posiada największe strukturalne podobieństwo do ludzkiego skwalenu - dzięki temu będzie skuteczniej działał na skórę :). Różnica pojawia się również w procesie pozyskiwania tych dwóch rodzajów skwalanu - trzcinowy powstaje w wyniku fermentacji trzciny cukrowej, a oliwkowy w wyniku uwodornienia pozyskanego z oliwek skwalenu (mowa tu o tych wykorzystywanych przez Ministerstwo :)).
Jaka jest różnica między skwalenem i skwalanem?
Skwalan i skwalen – substancje te, poza podobnie brzmiącą nazwą, wykazują podobne właściwości i działanie. Jednak między nimi jest jedna bardzo ważna różnica – poziom nasycenia. Podczas gdy skwalen jest nienasyconym węglowodorem, skwalan jest jego nasyconą formą (podwójne wiązania skwalenu są tutaj całkowicie wysycone). Dzięki temu skwalan jest stabilny – i właśnie ta różnica sprawia, że to on znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.
Czy można stosować go do cery tłustej, trądzikowej?
Można! Na rynku znajdziemy sera i olejki do walki z trądzikiem tworzone właśnie na bazie skwalanu, który jest lekki i dobrze penetruje w głąb naskórka, "ciągnąc" za sobą składniki aktywne. Nakładamy zawsze na lekko wilgotną skórę, zwilżoną np. hydrolatem rozmarynowym i oczywiście sprawdzamy jak będzie - w pielęgnacji twarzy ciężko o uniwersalne rozwiązania.
Czy skwalan można używać do cery mieszanej?
Podobnie jak w przypadku cery tłustej - tak! Niewielką ilość wmasowujemy w wilgotną buzię. Możemy wykonać przy okazji krótki masażyk twarzy :). PS: Możemy oczywiście stosować go również np. na krem, wklepując jedynie na partie suche (np. czoło, policzki) - warto eksperymentować!
Czy skwalan może niektórych "zapychać"?
Odpowiednio stosowany nie powinien. Jest superlekkim, ale pamiętajmy, że emolientem. Jego działanie opiera się na tworzeniu okluzji (ciągłej warstwy) na powierzchni skóry, tak, aby zatrzymać wilgoć w naskórku. Dla jednych może to być zbawienie (bariera skórna regeneruje się i "uszczelnia") dla innych too much, stąd polecamy kłaść go zawsze na nieco wilgotną skórę, aby łącząc się z wodą (np. hydrolatem) nie tworzył ciągłej warstewki, a wodno-olejowy mix.
Czy jego ilość w państwa kremie h2o jest wystarczająca, czy warto go używać mimo to?
To bardzo indywidualna sprawa. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć listownie, ani raz na zawsze. H2O to lekki krem nawilżający - dla jednej cery idealny, dla innej za lekki, dla jeszcze jednej - zbyt ciężki. Są osoby, które będą H2O wzbogacać skwalanem za każdym razem, są takie, które kroplę tego olejku dodadzą do kremu na noc lub boostować go będą w okresie zimowym. A są takie, którym nie przydarzy się to nigdy lub raz w życiu, kiedy z jakichś względów skóra stanie się wyjątkowo przesuszona. Za to właśnie lubimy skwalan - dopasowuje nam kosmetyki tak, jak tego potrzebujemy - tu i teraz :).
Potrzebuję odbudować warstwę hydrolipidową skóry. Czy skwalan się nada?
Powinien :) (mamy jakąś trudność w pisaniu pewników, bo co jest na świecie pewne? ;)). Jest to doskonały emolient, więc stworzy lekką warstwę okluzji, zatrzyma wilgoć w naskórku, pozwoli mu się zregenerować. Tylko kładźmy go na mokro, domykając tę wilgoć w skórze.
Czy używać samodzielnie czy w duecie z innym olejem?
Samodzielnie, w połączeniu z porcją ulubionego kremu lub serum (mieszane na dłoni), pod krem, na krem, z mixem innych olejów, z masłami... Na tym polega właśnie wyjątkowość skwalanu: jest lekki, bezzapachowy i multifunkcyjny. Może być bazą albo topem, solistą lub grać zespołowo w zależności od tego, czego potrzebujemy.
Z czym łączyć oraz jak? Pytanie z serii DIY
Ze wszystkim - od hydrolatów, po zbyt lekki na zimę lub krem z lata, ale zawsze jednorazowo: mieszając porcję na dłoni lub w osobnym naczynku, tuż przed aplikacją (mówimy oczywiście o zastosowaniu cywilnym, pielęgnacyjnym ;)). Z olejów lubimy go mieszać ze śliwką, rozrzedza ten dość gęsty i treściwy olej, tak, że lepiej aplikuje się go choćby na twarz. Kropla śliwki, kropla skwalanu w zagłębienie dłoni i hyc na końcówki włosów, na buzię, na paznokcie.
Jedna z marek posiada w ofercie retinol w skwalanie, czy to dobry pomysł?
Pomysł dobry, a reszta to już wykonanie ;) (też ważne, jak nie kluczowe), ale tak, można, jak najbardziej.
Czy można z niego korzystać w ciąży? Czy warto?
Pewnie! Jest surowcem hipoalergicznym, super sprawdzi się też w pielęgnacji maluszka (np. jako dodatek do oleju ze słodkich migdałów, czy masła shea rozcieranego na dłoni). Czy warto? Tu trzeba sprawdzić samemu ;). Jest uniwersalny, więc można nasmarować nim buzię, brzuszek, suchą skórę dłoni, a nawet odżywić brwi lub rzęsy. Ciążowe wspomnienia podpowiadają nam też plus za bark zapachu ;).
Bardziej na noc czy bardziej na dzień?
Totalnie w cały świat! ;) U jednych na noc, u drugich bardziej w dzień i wbrew pozorom nie ma tu podziałów na skórę suchą i tłustą. U nas tak: Ula na mokro na noc, Anka na noc i na dzień, chłopaki pod brodę po kąpieli, a dzieciaki uciekają, bo nie lubią olejków ;)) PS: Albo na dzień solo, a na noc na krem? Zawsze do sprawdzenia.
Czy skwalan można stosować na całej powierzchni ciała, czy tylko na twarzy?
Można go stosować gdzie tylko się chce (w zależności od potrzeby ;))! Twarz - aplikacja jedynie na brwi/rzęsy - jako odżywka, skóra skalpu, całe ciało z ciążowymi brzuszkami włącznie, suche pięty, łokcie, łydki, skórki wokół paznokci, płytka paznokci...uff ;). Problemem w aplikacji na całe ciało jest oczywiście cena składnika, ale super nadaje się na przykład do wzbogacania lekkich balsamów lub cięższych olejów, jak np. oleju ze słodkich migdałów lub orzeszków laskowych :).
Jak używać skwlanu od Was? Można zamiast kremu?
Używać w sposób indywidualny ;)). Zamiast kremu, pod krem, na krem, łącząc z olejem malinowym z naszej apteczki lub ze śliwkowym i wcierać w ciało, włosy, paznokcie :). Testować, gdzie ten olejek jeszcze się sprawdzi :).
Kiedy go używać? Na jakie problemy?
Używać codziennie lub od święta :). Wyobraźmy sobie lekki, biozgodny emolient, który pięknie odżywia skórę. Minimalistom wystarczy za całą pielęgnację (za krem, serum, balsam, odżywkę do paznokci i włosów). Maxymalistom posłuży jako wzbogacacz ich ulubionych kosmetyków. A problemy? Sucha skóra twarzy, ciała, głowy, brwi i rzęsy wymagające odżywienia, suche, rozdwajające się paznokcie i skórki wokół nich, przesuszony, podrażniony skalp i wiele innych :).
Czy można go używać cały rok?
Jak najbardziej :). Latem będzie idealny na przyrumienione słońcem policzki i ramiona, zimą jako ochrona przed wiatrem, ale też "dopalacz" do lżejszych kremów, żeby mogły wykarmić skórę nawet w sezonie grzewczym.
Czy uszczelni naczynia krwionośne?
Skwalan, jako emolient, uszczelnia naskórek, chroniąc go przed nadmierną utratą wody, ale nie wchłania się do głębszych warstw nasze skóry. Nie jest więc w stanie uszczelnić naczyń krwionośnych, położonych głębiej, w skórze właściwej :).
Weryfikujemy, czy Klient zakupił dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.
Poradnik
Dlaczego pokochaliśmy skwalan trzcinowy
Lekki jak piórko, roślinny, wegański, certyfikowany - idealny w pielęgnacji każdego typu cery, również delikatnej, wrażliwej, podrażnionej. Król minimalizmu w kosmetyczce, król wielozadaniowości i król spryciarzy. Król Skwalan we własnej osobie! :)
Zapraszamy!
Śliwkomania - czyli dlaczego olej śliwkowy jest niezwykły
Zapraszamy!