Kalamina w skrócie
- sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery, szczególnie wrażliwej, podrażnionej, a także tłustej, mieszanej, z niedoskonałościami,
- do stosowania w roli maseczki do twarzy i/lub ciała lub jako dodatek do kremów, balsamów czy kąpieli,
- koi i łagodzi ewentualne podrażnienia i zaczerwienienia,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- sprzyja regeneracji naskórka i płytki paznokcia.
Kalamina to jedno z naszych totalnych oczarowań. Trochę jak glinka, choć glinką nie jest. W istocie jest to mineralna mieszanka węglanu cynku z tlenkiem żelaza, który nadaje miksowi lekko różowy odcień. W naturze występuje w postaci minerałów o brytyjsko brzmiących nazwach: smitsonit i hemimorfit (bardzo ładne i zdecydowanie warte obejrzenia w internetach). Syntezowany technologicznie występuje zaś w postaci puchatego proszku, który pojawia się w balsamach, płynach i innych kosmetykach kojących.
W praktyce puder kalaminowy działa kojąco, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienie skóry, łagodzi świąd i pieczenie, reguluje pracę gruczołów łojowych i sprzyja regeneracji skóry. Zaliczany jest do surowców hipoalergicznych, sprawdza się w łagodzeniu wysypek i innego rodzaju klęsk (na przykład tych straszliwych, które spadają na nas po goleniu nóg). Nakładany punktowo pomaga przysuszać drobne niedoskonałości, czyniąc tym samym spustoszenie po stronie (musimy to napisać) pryszcza. Własnoręcznie wymieszanej pasty kalaminowej używać można w zmaganiach z cerą, ale też podrażnieniami ciała, skóry głowy czy regenerująco na płytkę i okolice paznokci.
Ogólnie rzecz biorąc: sztos. Na różowo.
Więcej o kalaminie przeczytasz na naszym blogu: KLIK
Stosuj jako:
kosmetyk łagodzący nakładany punktowo na niedoskonałości, maseczkę do twarzy/ciała, dodatek do maseczek, łagodzący puder do kąpieli
Punktowo na zmiany: W kieliszku lub na łyżce stołowej wymieszaj odrobinę kalaminy z kroplą przegotowanej wody lub hydrolatu. Nakładaj patyczkiem higienicznym punktowo na wypryski lub podrażnienia. Zmyj po 15 minutach.
Maseczka: W czystym naczynku (nie metalowym) wymieszaj porcję kalaminy (około 1 łyżki stołowej) z odrobiną przegotowanej wody lub hydrolatu do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Maseczkę możesz wzbogacić o kilka kropel dowolnego, naturalnego oleju roślinnego - jest wówczas delikatniejsza. Rozprowadź pastę na lekko wilgotnej skórze twarzy i zmyj po około 15 minutach, nie dopuszczając w międzyczasie do wyschnięcia maseczki (pomoże w tym dodatek oleju, spryskiwanie maseczki hydrolatem lub położenie na twarz wykręconego z ciepłej wody niewielkiego ręczniczka). Po dokładnym zmyciu maseczki ponownie spsikaj skórę hydrolatem i nanieś olejek lub krem.
Balsam: Porcję (1 łyżka stołowa) ulubionego balsamu przełóż do miseczki, dodaj szczyptę kalaminy, dokładnie wymieszaj. Nałóż na ciało i delikatnie wmasuj, aż do całkowitego wchłonięcia.
Kąpiel: W zależności od kubatury wanny, wsyp do ciepłej wody garść, dwie garści kalaminy, możesz również dodać kilka kropel ulubionego oleju. Po kąpieli spłucz ciało i delikatnie osusz ręcznikiem. Nałóż olejek lub balsam.
Tylko do użytku zewnętrznego. Unikaj kontaktu z oczami. Przechowuj w miejscu chłodnym, suchym i zacienionym.
Kliknij w wybrany składnik, aby dowiedzieć się o nim więcej.
Ingredients (INCI): Calamine
Składniki (tłumaczenie): Kalamina
saszetka strunowa (PET/PE) + etykieta (PE)
Po zużyciu odklej etykietę i umieść ją w pojemniku na odpady zmieszane.
Saszetkę strunową umieść w pojemniku “Tworzywo sztuczne”.
Czym się różni kalamina od glinki?
Zarówno kalaminę, jak i glinkę wykorzystuje się w pielęgnacji w podobny sposób, różnią się one natomiast właściwościami, ze względu na odmienny zestaw minerałów wchodzących w ich skład. Najprościej mówiąc, glinkę stosujemy wówczas, gdy zachodzi potrzeba zadziałania na skórę oczyszczająco i matująco - kalamina natomiast służy nam do okładów o właściwościach łagodzących podrażnienia, przyspieszających gojenie oraz osuszających wypryski.
Czy kalamina może podrażnić, wysuszyć skórę?
Kalamina jest produktem bardzo delikatnym, o właściwościach łagodzących podrażnienia, jednak przy nakładaniu jej na twarz w formie maseczki należy pamiętać o niedopuszczaniu do zaschnięcia produktu na skórze. W tym celu możemy spryskiwać ją hydrolatem, wzbogacić kilkoma kroplami ulubionego oleju lub nałożyć na twarz wilgotny, ciepły ręcznik i spędzić czas z maseczką relaksując się na leżąco :). Prosimy o monitorowanie skóry twarzy podczas częstego stosowania kalaminy. Może się bowiem przydarzyć, że surowiec używany zbyt często będzie wykazywał działanie wysuszające.
Czy kalaminy można używać w pielęgnacji wrażliwej, naczynkowej skóry?
Łagodna mieszanka węglanu cynku i tlenku żelaza w kalaminie, ze względu na swoje łagodzące właściwości powinna dobrze sprawdzić w pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej. Jeśli jednak mają Państwo bardzo reaktywną i podatną na podrażnienia skórę, polecamy wykonać próbę uczuleniową, nakładając niewielką ilość kosmetyku na dolną część żuchwy lub z boku szyi. Obszar testowy powinien być czysty i suchy. Polecamy obserwować miejsce aplikacji pod kątem wystąpienia niepożądanej reakcji skórnej (np. świąd, zaczerwienienie, wysypka).
Czy kalamina ma działanie łagodzące podrażnienia?
Tak! Jest to jej główna zaleta :) Kalamina jest mineralną mieszanką węglanu cynku z tlenkiem żelaza - działa kojąco, antyspetycznie oraz łagodząco na podrażnienia, świąd i pieczenie, reguluje także pracę gruczołów łojowych. Można nakładać ją punktowo na wypryski, by je delikatnie podsuszyć (wtedy zostawiamy kalaminę do wyschnięcia), lub na całą twarz w celu złagodzenia podrażnień (w takim przypadku pamiętamy, by kalaminę na bieżąco zwilżać atomizerem z przegotowaną wodą/ hydrolatem lub wilgotnymi dłońmi). Puder kalaminowy świetnie sprawdzi się nie tylko jako maseczka na twarz, ale też okład na wszelkie podrażnienia na ciele (wywołane np. przez depilację czy golenie). Postępujemy wtedy analogicznie jak w przypadku twarzy - pamiętamy o zwilżaniu :) Odrobinę pudru kalaminowego można również dodać do (uprzednio wydzielonej do osobnej miseczki) porcji ulubionego balsamu do ciała - doda mu wówczas właściwości łagodzących.
Weryfikujemy, czy Klient zakupił dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.
Poradnik
Kalamina – właściwości i działanie – dowiedz się wszystkiego!
W życiu producenta kosmetycznego zdarza się czasem, że czegoś, co zawsze było, nagle nie ma. Uporczywie, mimo poszukiwań, nie ma, nawet na drugim końcu świata – tymczasem produkcja stoi, klienci pytają, proszą, a w sklepie wciąż pustki. Tak jak Państwo czekają, by kupić, my czekamy, by zdobyć choćby najmniejszą ilość. I kiedy już, tracąc nadzieję, mierzymy się z wizją, że więcej nie będzie, nagle… jest! Wróci! Tak oto właśnie wróciła, cała na różowo: KALAMINA!