Płyn micelarny – dlaczego warto go stosować? Podpowiadamy jak wybrać najlepszy produkt do demakijażu dla Twojej skóry!

2024-10-14
Płyn micelarny – dlaczego warto go stosować? Podpowiadamy jak wybrać najlepszy produkt do demakijażu dla Twojej skóry!

Chusteczki, balsamy i olejki, mleczka, emulsje, musy czy galaretki… Rynek kosmetyczny pełny jest przeróżnych produktów do demakijażu twarzy, o mniej lub bardziej finezyjnych nazwach i formułach. Jednak znaczna część konsumentów – zarówno korzystających z nich w zaciszu domowym, jak i do użytku profesjonalnego – nie wyobraża sobie zrezygnować ze „starych, dobrych” płynów micelarnych. Dzięki czemu płyn micelarny zawdzięcza swoją popularność i dlaczego jest skuteczny? Przyjrzyjmy się im bliżej!

Czym jest i jak działa płyn micelarny?

Płyn micelarny, opisywany również jako woda micelarna, to kosmetyk na bazie wody, zawierający w sobie cząsteczki zwane micelami, dzięki którym oczyszcza skórę i dokładnie usuwa makijaż twarzy, oczu i ust. Micele to kuliste cząsteczki substancji powierzchniowo czynnych (myjących) zbudowane z dwóch części:

  • zewnętrznej, hydrofilowej, czyli przyciągającej wodę,

  • oraz wewnętrznej, hydrofobowej – odpychającej wodę, a przyciągającej cząsteczki tłuszczu.

Taka budowa cząsteczkowa powoduje, że micele posiadają zdolność przyciągania niczym magnes zanieczyszczeń o charakterze tłuszczowym do środka cząsteczki, a rozpuszczania pozostałych nieczystości w (przyciągniętej przez zewnętrzną warstwę cząsteczki) wodzie. Dzięki temu, nasączony płynem micelarnym płatek kosmetyczny pozwala skutecznie oczyścić skórę zarówno z makijażu, resztek kosmetyków czy sebum, jak i potu, a także kurzu, zanieczyszczeń z powietrza czy martwych komórek naskórka. Czy to nie brzmi jak idealny kosmetyk do codziennego demakijażu?

Dlaczego warto stosować płyn micelarny do codziennego oczyszczania twarzy? Jakie są zalety tej formy demakijażu twarzy, oczu i ust?

  • Płyn micelarny stanowi wygodną formę demakijażu „w ruchu” – sama czynność demakijażu nie musi odbywać się nad umywalką czy zlewem, ani nawet w łazience. Z tego względu jest niezastąpiony w pracy makijażystów i charakteryzatorów oraz wszędzie tam, gdzie konsumenci mogą korzystać z testerów kosmetyków do makijażu. Jest także ceniony przez osoby, które po całym dniu chętnie łączą demakijaż z odpoczynkiem w wygodnej pozycji :)
  • Płyn micelarny jest najlepszym kosmetykiem do demakijażu częściowego czy drobnych poprawek – gdy chcemy usunąć jedynie część makijażu, np. z pomocą nasączonego płynem patyczka higienicznego.
  • W porównaniu z innymi produktami do demakijażu, płyny micelarne są zwykle bardziej ekonomiczne – sprzedawane w stosunkowo dużych pojemnościach przy jednocześnie stosunkowo niskich cenach.
  • Płyn micelarny to najlepszy kosmetyk do demakijażu oczu – nie wymaga pocierania delikatnej skóry powiek, ma mniejszy potencjał drażniący niż kosmetyki, które się pienią (żele czy pianki) ani nie pozostawia na oczach tzw. mgły, którą mogą powodować produkty do demakijażu na bazie olejów.
  • Prawidłowo stosowane, płyny micelarne nie podrażniają skóry ani nie naruszają jej naturalnej bariery ochronnej.
  • Z uwagi na swoją wodną formułę (z wyjątkiem płynów micelarnych dwufazowych), nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy.

Płyn micelarny do demakijażu - jakie mogą być wady jego stosowania?

  • Do oczyszczania skóry twarzy i demakijażu z użyciem płynu micelarnego niestety nie wystarczą tylko nasze dłonie, niezbędne jest zastosowanie wacików. Wybór tej formy demakijażu nie tylko więc wymaga od nas pamiętania o tym, by posiadać przy sobie waciki w domu i w podróży, ale przy tym bywa również rozwiązaniem nieekologicznym, jeśli decydujemy się na korzystanie z bawełnianych wacików jednorazowych – w zależności od noszonego makijażu, każdorazowo potrzeba od kilku do nawet kilkunastu sztuk! Dlatego jeśli planują Państwo zakup płynu micelarnego, warto od razu wyposażyć się w płatek kosmetyczny wielorazowego użytku :)
  • W przypadku osób wykonujących demakijaż codziennie lub nawet kilka razy dziennie, płyn micelarny cechuje się stosunkowo niską wydajnością.
  • Nie jest tajemnicą, że zanieczyszczenia o charakterze tłuszczowym (jak nasze własne sebum, bogate kremy czy mocno kryjące, zastygające kosmetyki do makijażu) najłatwiej jest usunąć produktem oczyszczającym, którego formuła również bazuje na substancjach tłuszczowych. Pomimo dwufazowej budowy miceli, wodna formuła produktu może nie poradzić sobie ze skutecznym usunięciem mocniejszego makijażu czy treściwszego kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, zwłaszcza mineralnym, równie dobrze jak produkty do demakijażu na bazie olejów i maseł.
  • Przy niewłaściwym stosowaniu płynu micelarnego, regularne wykonywanie demakijażu z jego użyciem może negatywnie wpływać na stan cery, skutkując podrażnieniem, naruszeniem naturalnej bariery hydrolipidowej oraz/lub pojawieniem się niedoskonałości. Dlaczego?

Jak prawidłowo używać płynu micelarnego?

Płyn micelarny jest niezwykle praktycznym produktem do demakijażu, o ile stosujemy go w prawidłowy sposób – a, wbrew pozorom, właściwy sposób użycia płynu micelarnego dla wielu wcale nie jest oczywisty! Aby płyn micelarny skutecznie oczyszczał naszą skórę i służył jej dobrej kondycji, musimy pamiętać o dwóch najważniejszych kwestiach.

Po pierwsze, płyn micelarny nie zastępuje wody – jest kosmetykiem oczyszczającym i powinniśmy o nim myśleć dokładnie tak samo, jak o mleczku do demakijażu, piance do mycia twarzy, olejku czy żelu. To oznacza, że o ile producent nie wskaże inaczej (co jest stosunkową rzadkością na rynku), płyn micelarny należy zmyć z twarzy po jego użyciu! Płyn do demakijażu to dopiero pierwszy etap oczyszczania, nie zastępuje całego procesu. Mówiąc bardziej obrazowo, micele „zbierają” z powierzchni skóry zanieczyszczenia, ale zatrzymują je wewnątrz cząsteczek. A te pełne zanieczyszczeń „kapsułki” mogą pozostawać na naszej skórze, dopóki ich nie spłuczemy ;) Dlatego też niezmywanie płynu micelarnego może skutkować powstawaniem niedoskonałości.

(W prawdziwym, nieidealnym życiu jednak można się zastanowić, czy w kryzysowej sytuacji lepiej położyć się spać w makijażu, czy może, mimo wszystko, z niezmytym z twarzy płynem micelarnym…?).

Druga kwestia dotyczy tego, jak obchodzimy się z wacikiem nasączonym płynem micelarnym. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej demakijaż z wykorzystaniem płynu micelarnego odbywa się poprzez intensywne pocieranie twarzy wacikiem, wliczając w to kręcenie kółek na zamkniętych oczach. Brrr! Taka czynność nie tylko nie przyspieszy procesu oczyszczania twarzy ani nie wpłynie pozytywnie na jego skuteczność, a dodatkowo wystawia na próbę elastyczność naszej skóry i jest dla niej silnie drażniąca. W tym miejscu wróćmy do budowy i sposobu działania miceli – wspominaliśmy, że micele działają jak magnes, przyciągając do siebie zanieczyszczenia i wiążąc je wewnątrz cząsteczek. To oznacza, że wacik nasączony płynem micelarnym wystarczy przyłożyć do powierzchni skóry i odczekać kilka sekund, aby dać micelom czas na działanie, a następnie łagodnie przesunąć go w kolejne miejsce! W przypadku demakijażu oczu, rekomendujemy przytrzymanie wacika na zamkniętej powiece przez dłuższą chwilę, a następnie delikatnie zsunięcie go w dół wzdłuż rzęs, co pomoże ściągnąć z nich tusz. Tak samo postępujemy również z demakijażem brwi, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków :)

Dobry płyn micelarny - jak będzie odpowiedni dla Twojego typu skóry?

Rynek kosmetyczny obfituje w szerokie spektrum płynów micelarnych. Wśród nich odnaleźć można:

  • jedno- lub dwufazowy płyn do demakijażu (wzbogacony olejami dla skuteczniejszego usuwania ciężkiego, trwałego makijażu, np. zastygających pomadek do ust),
  • płyny aromatyzowane lub bezzapachowe,
  • wzbogacone dodatkowymi składnikami pielęgnacyjnymi o przeróżnych właściwościach – nawilżających, regulujących wydzielanie sebum, kojących, przeciwzapalnych…
  • o mniejszym lub większym stopniu naturalności,
  • o różnych pojemnościach i w różnych kategoriach cenowych.

Przy wyborze płynu micelarnego dla siebie warto więc kierować się nie tylko względami ekonomicznymi czy światopoglądowymi oraz rodzajem stosowanego makijażu, ale również (a wręcz przede wszystkim) aktualną kondycją i potrzebami naszej skóry. Posiadacze suchej, wrażliwej skóry szczególnie docenią płyny micelarne bogate w składniki nawilżające, takie jak np. gliceryna, kwas hialuronowy czy ekstrakt z aloesu. W pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i skłonnej do niedoskonałości sprawdzi się płyn micelarny wzbogacony składnikami regulującymi przetłuszczanie się skóry oraz antybakteryjnymi, jak np. niacynamid, ekstrakt z rozmarynu czy cynk. Osoby skłonne do alergii czy podrażnień powinny natomiast w miarę możliwości wybierać bezzapachowe płyny micelarne, zawierające składniki o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia i zaczerwienienia – m.in. panthenol, alantoinę, betainę czy ekstrakt z rumianku.

Kiedy warto wybrać płyn micelarny, a kiedy olejek do demakijażu?

Obydwa rodzaje produktów do demakijażu występują w tak różnych, dostosowanych do potrzeb każdego typu cery postaciach, że w zasadzie można je z powodzeniem nazwać uniwersalnymi – trudno wskazać konkretne sytuacje, w których jeden z nich byłby zdecydowanie bardziej wskazany niż drugi! Jeśli jednak mielibyśmy wprowadzić pewne ogólne rozróżnienie…

Olejek do demakijażu może być lepszym wyborem w przypadku osób, które stosują kosmetyki do pielęgnacji (jak np. kremy z filtrem przeciwsłonecznym) oraz makijażu o cięższych, gęstych, zastygających czy wodoodpornych formułach, w tym szczególnie te bazujące na silikonach. Polecalibyśmy go także osobom, których cera jest wrażliwa lub podrażniona i każdy, nawet najdelikatniejszy kontakt z wacikiem może ją dodatkowo podrażnić. Olejki do demakijażu mogą również lepiej sprawdzać się osobom, których cera ma silną skłonność do przetłuszczania się oraz tak zwanego zapychania – w myśl zasady, że tłuszcze najlepiej rozpuszczają inne tłuszcze! Warto jednak pamiętać, by wybierać olejki do demakijażu z emulgatorem, które w kontakcie z wodą zmieniają się w mleczną emulsję i łatwo zmywają z powierzchni skóry, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy.

Płyn micelarny natomiast zdecydowanie sprawdzi się lepiej szczególnie w przypadku osób, które potrzebują wykonywać demakijaż w warunkach innych niż domowa łazienka, a także wszystkich tych, które stosują minimalistyczną pielęgnację czy bardzo lekki makijaż i nie potrzebują produktu do demakijażu do zadań specjalnych. Będzie także doskonałym wyborem dla tych, którzy potrzebują poprawiać lub zmieniać makijaż w ciągu dnia.

Uważamy jednak, że obydwa rodzaje produktów warto mieć w swoich zasobach! Ich stosowanie nie wyklucza się wzajemnie, a wręcz może się uzupełniać w zależności od potrzeb :)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
pixel