Kosmetyk, który skutecznie nawilża nawet przez 72 godziny. Czy to możliwe?
Kosmetyk, który skutecznie nawilża nawet przez 72 godziny. Czy to możliwe?
Gdybyśmy zapytali o to, czym charakteryzuje się dobry kosmetyk nawilżający, podejrzewamy, że większość odpowiedzi skupiałaby się na jego długofalowym działaniu. Nic dziwnego – skuteczne produkty pielęgnacyjne powinny pozytywnie wpływać na kondycję skóry nie tylko wówczas, gdy mamy je na skórze, ale również po ich zmyciu. Z punktu widzenia producenta, nie tak łatwo stworzyć kosmetyk, którego dobroczynne działanie będzie widoczne i odczuwalne nawet w taki dzień, kiedy zapomnimy o jego użyciu. Na szczęście istnieją składniki aktywne, które doskonale radzą sobie z tym trudnym zadaniem, a jednym z nich jest pentawityna.
Pentawityna – co to jest?
Formalna nazwa tego związku chemicznego to izomerat sacharydowy – na liście składników kosmetyku według INCI znajdą go Państwo zatem pod nazwą Saccharide Isomerate. Potocznie przyjęło się jednak określać go mianem pentawityny, wywodzącym się od zastrzeżonej nazwy handlowej surowca – PENTAVITIN®.
Czym jest pentawityna?
To znany i ceniony składnik aktywny pochodzenia roślinnego o silnym i długotrwałym działaniu nawilżającym i kondycjonującym skórę. W kosmetykach stosuje się ją już od ponad 40 lat, począwszy od 1982 roku! Choć przez długi czas pentawityna była wykorzystywana przede wszystkim w produktach do pielęgnacji twarzy, od kilku lat jej popularność wzrasta na fali trendu stosowania tych samych, sprawdzonych i skutecznych składników aktywnych także w pielęgnacji ciała czy włosów.
Nazwa izomerat sacharydowy wskazuje na pochodzenie i proces produkcji tej substancji. Ten przejrzysty, nieco lepki płyn o żółtawej lub lekko bursztynowej barwie jest pochodną cukru (sacharydu) zwanego dekstrozą – która jest niczym innym, jak jedną z postaci glukozy, pozyskiwaną w tym konkretnym celu z nasion kukurydzy. (Jeśli informacja o wykorzystaniu naturalnych cukrów w produktach kosmetycznych jest dla Państwa zaskakująca, gorąco zachęcamy do lektury jednego z naszych wcześniejszych wpisów, poświęconemu w całości temu zagadnieniu – Cukry w kosmetykach właściwości i działanie :))
Ciekawostka: w przemyśle kosmetycznym pentawityna uchodzi za jeden ze składników nawilżających o najniższym śladzie węglowym! Jest również surowcem biodegradowalnym oraz certyfikowanym przez międzynarodowe organizacje ECOCERT, COSMOS i NATRUE.
Właściwości i działanie pentawityny
Producent pentawityny nazywa ją „inteligentnym składnikiem nawilżającym” (ang. smart moisturizer), porównuje jej sposób działania do „magnesu na wilgoć” (ang. moisture-magnet) i podkreśla, że jest on unikatowy. Z czego wynikają tak odważne deklaracje marketingowe? Trzeba przyznać, że właściwości pielęgnacyjne izomeratu sacharydowego są dość imponujące:
przywraca on prawidłowe funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej skóry,
zapewnia skórze natychmiastowe nawilżenie, utrzymując je nawet do 72 godzin – także przy częstym braniu prysznica,
wzmacnia naturalne mechanizmy zapobiegające odwodnieniu skóry i odwraca jego oznaki,
zmniejsza uczucie napięcia, swędzenia i pieczenia oraz matowość skóry,
łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia nawet przez 24 godziny po użyciu,
niweluje szorstkość skóry, zapewnia jej uczucie miękkości i gładkości,
przynosi ulgę i ukojenie łuszczącej się, suchej skórze,
poprawia jędrność skóry.
Badania in vivo (czyli wykonane na żywym organizmie, innymi słowy – na skórze tzw. probantów, czyli dobrowolnych uczestników badania) przeprowadzone przez producenta surowca wykazały, że balsam do ciała zawierający już 0,2% pentawityny podnosi poziom nawilżenia skóry aż o 275% w ciągu 8 godzin od pierwszej aplikacji! Dodatkowo, taki balsam skutecznie chroni skórę przed odwodnieniem, również po kąpieli, a jego powtórna aplikacja po każdym umyciu ciała zapewnia nie tylko podtrzymanie, ale i dalsze zwiększanie poziomu nawilżenia (swego rodzaju „kumulację” wilgoci). Dzięki temu skóra odczuwa pozytywne skutki działania izomeratu sacharydowego na długo po jego pierwszym zastosowaniu. W tym miejscu należy dodać, że wspomniane 0,2% to rekomendowane stężenie minimalne – w kosmetykach możliwe jest stosowanie pentawityny w stężeniach nawet do 5%!
Warto również wspomnieć, że zastosowanie pentawityny:
jako dodatkowego składnika w środkach do dezynfekcji dłoni o wysokiej zawartości alkoholu zmniejsza niepożądane efekty przesuszenia spowodowanego ich regularnym używaniem,
w produktach do mycia ciała redukuje przeznaskórkową utratę wody oraz zwiększa poziom nawilżenia skóry przez 24 godziny po kąpieli, zmieniając skórę z suchej w normalną już w ciągu godziny po umyciu,
w szamponach do skóry głowy skutecznie zmniejsza jej łuszczenie się oraz nagromadzenie sebum już po pierwszym użyciu, redukując także obecność bytujących na skórze drożdżaków Malassezia furfur,
a przy okazji, w kosmetykach myjących zwiększa także objętość piany :)
Z czego wynika skuteczne działanie pentawityny?
Izomerat sacharydowy jest składnikiem biomimetycznym – jego zbudowana głównie z glukozy i fruktozy cząsteczka naśladuje budowę NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego (ang. Natural Moisturizing Factor) syntezowanego przez komórki naszej skóry. To sprawia, że tak samo jak NMF, pentawityna doskonale wiąże się z włóknami keratyny, z której zbudowana jest nasza warstwa rogowa. W ten sposób nie tylko efektywnie zatrzymuje wilgoć w naskórku, a także staje się stosunkowo odporną na zmywanie. Dzięki temu pentawityna pozostaje na skórze nawet po kąpieli, i ulega usunięciu dopiero w naturalnym procesie złuszczania się komórek naskórka.
Teraz, gdy wiedzą już Państwo czym jest pentawityna i jak działa w produktach do pielęgnacji skóry, czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie…
W jakich kosmetykach Ministerstwa znajdę pentawitynę?
Izomerat sacharydowy zawarliśmy w składzie trzech naszych produktów, których głównym zadaniem jest zapewnienie skórze silnego nawilżenia: balsamu-maski do ust Miód, hydromineralnego kremu do twarzy H2O oraz nawilżającego balsamu do ciała Algi + Pantenol. To między innymi właśnie obecność pentawityny sprawia, że ich regularne stosowanie poprawia kondycję skóry. Jeśli więc zmagają się Państwo z nadmierną suchością cery, ust lub którejkolwiek partii ciała (co najczęściej dotyczy dłoni, stóp oraz łydek :)), zachęcamy do przekonania się o dobrodziejstwie pentawityny na własnej skórze!